Co je kvalitní filtrace vína?

Co je kvalitní filtrace vína?

Pojem „kvalita filtrace vína" je velmi široký ve svém obsahu jednotlivých konkrétních parametrů. Asi nejběžnější představou každého vinaře o vyfiltrovaném víně je, že by mělo být čisté. Jaká čistota je ale uvažovaná? Mělo by být čisté odvisle od jeho stavu připravenosti k filtraci a předpokládaného následného kroku jeho zpracování. To znamená, že ne každý filtrační proces bude se stejným výsledkem. A také ke každé jednotlivé aplikaci budeme muset přistupovat rozdílně.

Obecné pravidlo říká, že výkon filtru (mí­něno výsledná čistota a množství vyfiltro­vaného vína) závisí na typu použitého fil­tračního zařízení, jeho filtrační plochy, účinnosti použitého filtračního prostředku a jeho dávkování, množství zákalotvorných látek ve vstupním víně, rychlosti průtoku, tlakové ztrátě a správnosti prováděných úkonů personálem. Velmi zjednodušeně jde tedy o to, že výsledná kvalita vína vy­chází nejen z typu filtru, ale také ze správ­nosti jeho použití (neboť ke každé aplikaci je nutno přistupovat rozdílně). Je také dů­ležité si uvědomit, že ne každým filtračním procesem dosáhneme stejného výsledku. Je důležité se zaměřit při výběru filtru na více hledisek. Kromě ceny nebo velikosti filtru je také podstatné zohlednit, v jakém stavu chceme víno filtrovat.

Membránový svíčkový filtr

Pokud chceme například filtrovat víno, kte­ré má být vzápětí láhvováno, je nej vhodnější sáhnout po membránovém svíčkovém filtru (dále FMS). Dosáhneme tak naprosté mik­robiologické čistoty, lépe řečeno stability. Všechny ostatní filtry jsou na nižším stup­ni účinnosti. Ovšem k takové filtraci může­me zodpovědně přistoupit pouze s takovým vínem, které bylo již školeno, případně vel­mi účinně přefiltrováno jiným typem filtru, který zásadně snížil množství zákalotvor­ných látek na minimum. V opačném přípa­dě sice můžeme získat mikrobiologicky čis­té víno, ale jeho množství za FMS nebude zřejmě velké a membrána bude ucpaná. To prodlužuje čas a zvyšuje náklady.

mikrofiltr bez horního víka housingu s instalovanou filtrační svíčkou

mikrofiltr bez horního víka housingu s instalovanou filtrační svíčkou

Deskový filtr

Ve výše uvedeném případě bychom pro předfiltraci zvolili deskový filtr. Ani zde ale nezapomínejme na správné po­stupy, pravidla filtrace a především volbu vhodných desek (vzhledem ke stavu záka­lu vína a jeho vyčiření). Výběr je rozhodují­cí zvláště u velmi mladých nehotových vín. Neméně důležitý je i faktor maximálního průtoku a tlaku pro daný typ vložek - desek (kvůli zamezení průchodu většího množ­ství kvasinek). Dalšími nutnostmi jsou průtokoměr a tlakoměr, neboť bez nich může­me jen stěží předpokládat úspěch. Vložená investice do takových kontrolních prvků se tak jistě vyplatí.

Přestože je deskový filtr nejběžnějším typem filt­ru, zkušení vinaři vědí, že i přes nejostřejší desky může projít koloidní zákal, aniž by se desky zneprůchodnily. Tento defekt je o to problémovější, že k němu dochází po neur­čitém čase filtrace. Je to způsobeno zahlce­ním desky, následkem čehož je její propouš­tění - což opticky nezpozorujeme. Proto je samozřejmostí častý odběr vzorků vzor­kovacím ventilem. Pokud nezareagujeme včas, celá vyfiltrovaná šarže je znehodno­cená.

Křemelinový filtr (sítový a svíčkový)

U křemelinové filtrace máme již větší mož­nosti zachytit i vyšší míru zákalu s malý­mi náklady. Účinnost je daná především ty­pem zvolené křemeliny. Nejen zrnitostí, ale i její kvalitou. Ne každá křemelina na trhu má stejné parametry účinnosti a zachyco- vací kapacity. Také tomu mohou odpovídat i nákupní ceny. Je dobré si tento parametr prověřit u odborníků na filtraci. Pokud vi­nař uplatňuje křemelinovou filtraci pouze jako hrubou, nemusí si příliš lámat hlavu s typem křemeliny ani filtru.

Chce-li ovšem využít této výkonné aplikace efektivně ve všech jejích přednostech, pak by měl být při výběru znalý problematiky jak křemelin, tak i jejich podpůrných nosičů ve filtru samotném. Sítový křemelinový filtr (dále FKT) nemůže dosáhnout stejně dobrých vý­sledků čistoty filtrátu jako křemelinový filtr svíčkový (dále FKS), kde jsou nosiče úplně jiné konstrukční úrovně, tím pádem účin­nosti a životnosti. Zde je třeba klást důraz i na výběr typu zařízení. Pořizovací cena dokonalejšího konstrukčního provedení je následně vyvážena finančními úsporami v nákupu filtračního prostředku a servisu. Výhodou je, že není třeba používat další za­řízení pro předfiltraci. Pouze garanční kon­cová filtrace opět náleží FMS membráně.

detail manuálního průtokoměru na filtru F3 pro nastavení správného průtoku

Detail manuálního průtokoměru na filtru F3 pro nastavení správných filtračních parametrů

Srovnání filtrů

Stejně jako u deskových, tak i filtrů křemelinových je velmi důležité dodržovat doporučené pa­rametry průtoku tak, abychom opravdu účinně filtrovali a ne pouze „cedili“! Avšak jedinečnou výhodou u FKS (ne u FKT) opro­ti deskovým je rozdíl ve vlivu tlakového nárůstů během filtrace křemelinou. Při zvyšujícím se tlaku zůstává úroveň účinnosti filtru FKS ve vyhovující normě. Přítomný tlakoměr nám slouží v průběhu filtrace především ke kontrole a určení míry dávkování křemeli­ny pro dosažení co největšího zfiltrovaného objemu, což je jedna z dalších velkých před­ností FKS.

Crossflow filtry

Crossflow filtry neboli membránové filtry s křížovým tokem (dále FCW) jsou stroje, kterým jednoznačně patří budoucnost ve světě filtrace. Dokazuje to jejich stále ros­toucí obliba u vinařů. FCW bravurně zvlá­dá filtraci zdravých vyškolených vín, ale umí pomoci i v případě napadení vína choro­bami, způsobenými mikroorganismy. Jeho vysoká účinnost zde zasáhne silným kura- tivním efektem. „Cross“ přináší vinařům opravdové usnadnění práce. Je totiž nejví­ce imunní k nutnosti dodržování patřičných procesních parametrů - vztaženo ke kvali­tě filtrátu. Jeho vlastní integrovaný filtrační prostředek - kapilární membrána má pouze jednu trvalou porezitu (respektive zachy- covací schopnost). Ta se pohybuje v rozme­zí 0,20 až 0,45 mikrometru.

To znamená, že je to poměrně ostrá přepážka s velmi účin­nou filtrační schopností (jako výše zmiňo­vaná koncová garanční svíčková mebrána). Navíc má možnost se regenerovat pomo­cí cirkulačního vnitřního oplachu či zpět­ného proplachu samotným filtrátem nebo vodou či chemikáliemi. Oproti ostatním filtrům můžeme filtrovat víno s crossem té­měř ve všech stádiích jeho vývoje a přitom vždy získáme filtrát s dobrou výslednou kvalitou. Tento fakt staví FCW do přední li­nie účinnosti používaných filtrů ve vinař­ském procesu. Jestliže jsem uvedl, že FCW nepotřebuje tolik dbát procesních parame­trů, tak to platí především pro čistotu vína před filtrací (připravenost) i po filtraci (či­rost a mikrobiologické zatížení) a to v jed­nom filtračním stupni. Avšak omezení exis­tují ve zvoleném průtoku, kde je také třeba udržovat optimální úroveň, aby objem vy­filtrovaného vína byl v jednom filtračním cyklu co největší. Nelze FCW s malou fil­trační plochou provozovat s neadekvátně velkým aktuálním výkonem, neboť nárůst tlakového odporuje pak příliš strmý a cyk­lus velmi krátký, i s ohledem na samočis­ticí schopnost, která je pak o to více ome­zená. I když pracuje FCW s absolutními hodnotami účinnosti, přesto je pravidlem, že i po této filtraci je jako garance zase za­řazena do procesu standardní mikrosvíč- ková membrána. FCW může být poškoze­ný nebo nedokonale vydezinfikovaný. To je prostě zákon!

Jak si „cross" stojí oproti zavedeným typům filtrů?

FCW se skvěle hodí také na filtraci moštů. Ostatně je na prvním místě v žebříčku úspěš­nosti zvládnutého procesu. Těžko se před­stavuje filtrace moštu před fermentací na deskovém filtru. S křemelinovým filtrem je tato praxe již schůdnější. Dává nám navíc možnost volby ostrosti - účinnosti. Je zde ale vyšší spotřeba křemeliny. FCW to zvládne s dosažením vy­nikající čistoty filtrátu. Pouze rychlost filtra­ce se může zásadně lišit. To platí i s filtrací vín za účelem zastavení jejich kvasu pro za­chování hladiny cukru nebo alkoholu. Je-li víno silně zatížené koloidními látkami, což bývá poměrně často, probíhá filtrace s FCW pomalu a naopak. Vždy je dobré mošty a do- kvášející vína zabezpečit odkalením a čiře­ním v rámci možností.

Ať si již zvolíte jakýkoliv filtr, jeho výsledek je mimo výše uvedené souvislosti také závis­lý na jeho vlastní čistotě. Sanitace, regene­race a dezinfekce jsou nutnou a neodmysli­telnou součástí kvality filtrace. Mnohdy se v některých vinařstvích nachází zařízení pro filtraci v tak žalostném stavu, že laboratorní rozbor ukazuje mikrobiologické nálezy před filtrem nižší, než na výstupu z něho! To by se nemělo stávat.

O tom, jak se dá takovým nálezům přede­jít, si napíšeme příště.

 

František Bílek

ředitel společnosti Bílek Filtry s.r.o. a odborník na filtrace

 

Přejít na produktovou stránku filtračních zařízení