Výrobce medoviny Jiří Sláma: "Filtr F3 funguje přesně podle mých představ"

Výrobce medoviny Jiří Sláma: "Filtr F3 funguje přesně podle mých představ"

Vůně vosku, propolisu a medu, spojená s kmitáním včelích křídel za skleněným průhledem do úlu. Takové vjemy si vybaví pan Jiří Sláma, otec Jiřího Slámy mladšího, když si vzpomene na dětská léta a časy, kdy se svým strýcem chodíval do včelína. Od těch dob již uběhlo mnoho let, avšak včelařině se věnuje dodnes. Společně se svým synem se stará o rodinnou včelí farmu v malé vísce Chlístov na Vysočině. Mimo výrobu medu a dalších včelích produktů,  se také pustili do výroby medoviny, která přinesla nové výzvy včetně filtrace.

Pan Jiří Sláma se věnuje včelařině takřka 25 let. Živit se s ní však začal před 15 lety, kdy se stala jeho hlavní výdělečnou činností. Dnes má jeho rodinná farma 180 – 200 včelstev z čehož je 160 – 170 produkčních. V roce 2003 začala jeho první zkušenost s medovinou. Jeho syn vzpomíná: „ Ne že by to začalo v malém množství. Otec si hned koupil 500 l nádrž. S jeho velkým nadšením a zájmem se medovina povedla a všechnu ji prodal.“ Jelikož medovina dlouho dozrává (oproti vínu má trojnásobnou dobu kvašení), byla pořízena další nádrž, která se s úspěchem opět prodala. Bez obchodní sítě a reklamy se prodalo kolem 800 lahví za dva měsíce a poptávka se zvyšovala. Jiří Sláma starší se však už medovině nechtěl věnovat.

S tím ovšem nesouhlasil jeho syn: „Byla by to škoda, medovina mě zajímala a tak jsem se rozhodl, že se do výroby pustím sám.“ Odkoupil od svého otce deskový filtr 8x8 s malým čerpadlem a dokoupil si malou plničku. Receptura medoviny zůstala stejná. Počáteční produkce 2000 l ročně se postupně rozrůstala až na 20 000l. „Medovinu jsem začal dodávat do obchodů a ozvali se také stánkaři,“ uvádí Jiří Sláma mladší.

Pro výrobu 100 l medoviny je potřeba 40 – 45 kg medu. „Nakupuji 7 – 8 tun medu ročně od okolních včelařů, kteří mají kvalitní med,“ říká výrobce medoviny, „dále je potřeba voda, chmel a kvasinky.“

Se zvyšující se produkcí jde ruku v ruce technologie. Po malém filtru od otce přišel deskový filtr větší 12x12 a výkonnější čerpadlo, s kterým si výrobce vystačil až do roku 2013, kdy už na produkci nestačil.

„Na deskovém filtru jsem používal 4 – 5 stupňů filtrace a filtroval jsem za studena, čímž byla filtrace velmi pomalá,“ tvrdí Sláma mladší.

Do firmy Bílek Filtry přicházel pan Sláma koupit další deskový filtr 40 x 40 nebo 20 x 20. Po odborné konzultaci s panem Bílkem však dospěli k závěru, že nejlepším řešením bude křemelina. Na základě referencí vinařů, kteří byli ke křemelině poněkud skeptičtí a zřejmě neměli s touto filtrací dostatečné zkušenosti, měl obavy.  Pan Bílek mu však vše dostatečně vysvětlil. Objasnil mu všechna pravidla, jak s křemelinovými filtry zacházet a také mu bylo zapůjčen filtr F3 k vyzkoušení. „Měl jsem připraveno k filtraci asi 5000 litrů medoviny. Nakoupil jsem křemelinu a podle návodu jsem začal filtrovat.  Zalíbilo se mi to, zařízení F3 fungovalo přesně podle mých představ,“ říká Sláma mladší.

Oproti deskové filtraci je rozdíl především ve výkonu a jednoduchosti ale také v mikrobiologické garanci.  „Filtrace se dá kdykoli přerušit, můžu kdykoli přehodit nádrže. U deskového filtru není možnost cirkulace. Pokud chci do medoviny něco přidat, mohu to dát rovnou do míchací nádoby a mohu to společně s křemelinou dávkovat do medoviny. To u deskového filtru nešlo. Současně se mi také stávalo, že se mi některé láhve vracely. Na dně lahví zůstávali drobné usazeniny, pravděpodobně z fermentace, které filtrace nezachytila. Proto jsem se také odhodlal navštívit společnost Bílek Filtry,“ tvrdí výrobce z Vysočiny. Co se týče finanční a ekonomické úspory je pan Sláma mladší velmi spokojen: „Ročně jsem nakupoval desky v hodnotě 10 – 15 tisíc Kč.  

S křemelinovým filtrem provádí 3 stupně filtrace a poté jde na filtraci garanční přes membránovou svíčku. Využívá všechny funkce, které zařízení nabízí. „Provádím sanitaci s ohřevem jak už křemelinového filtru, tak i membránové svíčky. Dále díky vystřikovací hadici, kterou jsem u Vás také zakoupil, sanituji všechny nádrže včetně hadic. Díky termostatu nastavím ohřev a odměřím si kolik čistícího přípravku je potřebovat. Dříve jsem na to potřeboval dva lidi. Teď to zvládne vystřikovací hadice sama a nádrže jsou po jedné sanitaci jako nové,“ hlásí spokojeně Sláma mladší.

Díky zákazníkům, kteří mají Medovinu z Vysočiny stále více v oblibě, bude produkce pana Slámy mladšího dále růst. V nabídce je přírodní, mandlová a višňová. V současné době se testuje také skořicová a ořechová.

 
Aktualizace: Včelařství Sláma v nedávné době pořídilo výkonnější filtr FKS1 a sanitační stanici CIP 1x60L.
 

Článek vznikl na základě rozhovoru Jiřího Slámy mladšího, výrobce Medoviny z Vysočiny a Jiřího Bílka, za společnost Bílek Filtry s. r. o.