František Mádl: "Filtr FKS nám šetří korunu na každém litru vína"

František Mádl: "Filtr FKS nám šetří korunu na každém litru vína"

„Začali jsme se zabývat vinařstvím v roce 1992 jako rodinná firma. Obhospodařujeme 10 ha vinic, 2 ha mladých a 8 plodných. Naše roční produkce se pohybuje kolem 250 tisíc litrů z toho asi 200 tisíc lahví. Skladba vína vyjádřená v procentech je 60% bílého, 32% červeného, 8% růžové. Největší podíl na naší produkci mají odrůdy Müller Thurgau, Rulandské šedé, Sauvignon, Tramín, Frankovka, Zweigeltrebe. Vize naší firmy je produkovatvína vyšší střední třídy. Myslíme si, že naše vína jsou dostatečně kvalitní a nejsou přitom drahá. Vína se snažíme dodávat především do gastronomie po celé České republice.

 

Vinař František Mádl filtruje na křemelinovém filtruCo se týká technologie, tak jsem již dostatečně vybavení moderními zařízeními. Technologie výroby vína začíná na pneumatickém lisu. Po fermentaci vína putují na křemelinový filtr FKS 2, se kterým pracujeme od roku 2005. Před tím jsme používali rukávcový křemelinový filtr, protože toho tenkrát na výběr moc nebylo. Bylo to velmi primitivnízařízení , které se nedalo dobře sanitovat a také nás trápili úniky křemeliny do vína. Navíc oproti FKS s lichoběžníkovými svíčkami, tento filtr dokázal pouze hrubéfiltrace. Důvod proč jsem se rozhodl pro FKS byl jasný. U všech technologií, které používáme, chceme vždy tu nejlepší. Ve vinohradě i ve sklepě. FKS nám významně zvedl produktivitu i kvalitu práce a je to nejpoužívanější stroj v našem podniku. Máme v plánu pořídit ještě výkonnější a vybavenější model. Deskové filtry už delší dobu nepoužíváme, filtrujeme pouze přes FKS. Po křemelinové filtraci přichází víno přímo na mikrofiltry. Je to rychlé a vína jsou ve výborné kondici.

Příprava deskového filtru trvala hodinu a půl, sanitace a následný proplach vodou. To je velká spotřeba vody a energie na jednu filtraci. Problémy byly také s uskladněním desek, tak aby nezvlhly a nechytily plíseň. Spočítali jsme si, že svíčkový nám ušetří jednu až dvě koruny na každém litru vína. Úspora spočívá také v minimální spotřebě čiřících přípravků a tak zůstává hlavně bentonit, ale i toho dáváme méně, protože máme vína připravená předfiltracemi už v ranném stádiu výroby. Domníváme se, že je to dostatečně šetrný způsob. Víno není tolik strhané na barvě a plnosti. Využíváme také mikrobiologickou filtrační sestavu FMS před plnící linkou, spolu s CIP stanicí pro sanitaci. Dnes už také testujeme membrány, abychom měli jistotu.
 

V oblasti filtrace a sanitace spolupracujeme s firmou Bílek Filtry již několik let. Společně jsme vyřešili optimalizaci plnění vína a jeho mikrobiologickou stabilitu. Filtrovat je jednoduché – když víte jak!

 

Vinařství František Mádl
Na Aleji 148
691 02   Velké Bílovice
malyvinar@slunce.cz