Bronislav Vajbar: "Někdy i o 40 procent dražší nabídka může být ve skutečnosti ta levnější"

Bronislav Vajbar: "Někdy i o 40 procent dražší nabídka může být ve skutečnosti ta levnější"

Rozhovor s Bronislavem Vajbarem vznikl během mé návštěvy jeho vinařství, kam jsem se vydal zjišťovat jeho zkušenosti s mikrofiltračními systémy od firmy Bílek Filtry. Povídání se však netočí jen kolem produktů firmy Bílek. Je nabitý 20ti léty zkušeností s filtry z praxe, které přijdou vhod každému vinaři, který filtruje.   

 

Koncová mikrofiltrace vína je dnes neodmyslitelnou součástí lahvovacího procesu, alespoň u profesionálních vinařů, ale nebylo to tak vždycky. Jaká byla Vaše cesta k mikrofiltraci a jak dlouho trvala?

Naše vinařství bylo založeno v roce 1994, takže bezmála před 20 lety. Momentálně máme asi 31 hektarů vinic. První jsme začali vyrábět sudová vína. Jak se zákazník vzdělával, tak chtěl i lahvová vína.

Z našich vinic děláme všechna lahvová vína. Vyrábíme jen tu nejvyšší kategorii – vína s přívlastkem, pozdní sběry, kabinety, výběry a výběry z bobulí.  Takže pokud chceme mít ty vína v perfektním stavu a za dobrou cenu, potřebujeme mít perfektně ošetřené lahvování. 

Když jsme před deseti lety kupovali plnící linku, vůbec jsme nevěděli, že existuje nějaká mikrofiltrace.  Začali jsme lahvovat a po půl roce nám došlo, že něco děláme špatně. Zprvu jsme mysleli, že je špatná linka, že jsou tam nekvalitní sváry, ale postupně jsme zjišťovali, že potřebujeme mikrosvíčkový filtr s membránou.  Tak jsme to začali řešit a samozřejmě, že jsme se první vydali tou nejlevnější cestou. Pořídili jsme jeden housing, jednu svíčku a tlačili jsme to tam běžným italským čerpadlem, které sepínalo, vypínalo a po dvou měsících jsme zjistili, že ani nefiltrujeme, protože tím sepínáním a zapínaním jsme protrhli svíčku. Výsledek byl, že se nám rozkvasil šampion-absolutní vítěz výstavy tramín červený, výběr z hroznů se škodou 150 tisíc korun.

Po této zkušenosti jsem se šel poradit s Frantou Mádlem a ten mi řekl, že je potřeba se nad výrobním procesem více zamyslet a odkázal mě na vás. Tak jsme se vydali do firmy Bílek.

Když se na to podívá vinař z mého hlediska, který lahvuje v dnešní době 100 až 150 tisíc lahví vína ročně, tak už je to něco jiného. Ale když jsme si u vás technologii objednávali, tak  jsme prodávali asi 30 - 40 tisíc lahví ročně a ta investice byla obrovská. Housingy, regulace průtoku a všechno kolem stojí strašně velké peníze. Člověk si řekne, že to není ani možné, aby těch pár kousků nerezi mohlo stát tolik. Když ale spočítáte škodu na dvou tisících lahví zkaženého rozkvašeného vína, tak je to 300 tisíc korun.

vinařství Vajbar používá mikrofiltraci od Bílek Filtry

Dokázal byste říct, jestli se v něčem Bílek Filtry zásadně odlišuje od konkurentů?

 Je zajímavé, že většina lidí se dívá na vaše stroje zvenku, ale málokdo se podívá zevnitř - na sváry.  Já jsem původem strojař, takže vím, jak má svár vypadat. A špatně provedený svár vám dovede způsobit obrovské neštěstí. Když jsem viděl sváry na vašich strojích, tak jsem zjistil, že jsem na správném místě. Jsou perfektně zavařené, žádná pórovitost a dokonale očištěné i zevnitř. Všechno jde potom dokonale vysanitovat.  Je tady spousta firem, které vám prodají zboží, ale ani pořádně neví, co prodávají. Já jim říkám obchodníci s teplým vzduchem. Nejsou výrobci, přivezou zboží například ze Španělska, přidají k tomu svůj rabat a něco málo se o tom dozví. Pokud je ten výrobce přímo tady v republice a sám ten stroj vytvořil, tak o tom ví samozřejmě mnohem víc. Například o spojích hadic a potrubí vám některé firmy řeknou, že vrchol spojování je „geka“ spojka. Přitom je to zdroj kvasinek za gumičkou i před gumičkou. Je to až neuvěřitelné.  Kdyby se člověk podíval pod mikroskopem, tak je tam toho strašně moc.

Když se podívám na vaše spoje, tak jdou logicky rozdělat a vysanitovat. Při lahvování se tam nemůže nic zachytit. Jsou samozřejmě dražší, ale zato perfektně sanitovatelné.  

A rozhodně to není jen o tom, že si člověk nakoupí kvalitní housingy a svíčky. Musí se s tím naučit i pracovat. Vaše firma mi poskytla řadu cenných rad, s čímž jsem se u žádné jiné firmy nepotkal. I ty nejzákladnější informace o filtraci a práci se svíčkami, kvasinkami, průchodnosti, tlaky, to všechno jsem dostal až od vás.

Když jsem si od vás koupil svíčky, tak jsem byl plně zaškolen k provádění testu integrity, jak by se mělo proplachovat v protisměru, po směru, jaké by měli být tlaky na svíčkách, jaká by měla být životnost a tak dále.

Dostal jsem tedy veškeré informace k tomu, jak s danou technologií zacházet včetně čištění a údržby. Řekli jste mi, jaké čistící prostředky jsou v Česku na trhu, jak je používat, s jakou koncentraci. Jednoduše takový udržovací list - tak, aby mi ten výrobek přinášel co největší užitek. To jsem všechno dostal, aniž bych se toho dožadoval. Opravdu jsem spokojený.

Spousta lidí si Vaše výrobky nekoupí jen kvůli vyšší ceně. Já ale vím, že kupuji kvalitní zboží, které se relativně rychle zaplatí, je z nerezi a zničí se jedině, když ho přejedete vysoko-zdvižným vozíkem. 

Problém je, že filtry z venku často vypadají dost podobně, takže pokud neznalý vinař vybírá pouze podle ceny, vašemu filtru se pravděpodobně vyhne. Nevidí totiž technické nákresy a už vůbec ne dovnitř filtru, aby mohl zjistit už před koupí, že váš filtr má mnohem kvalitnější zpracování a také třeba přefiltruje víc litrů vína za hodinu. Protože když koupíte ten levnější výrobek, tak po čase zjistíte, že vám ty sváry začnou z venku rezivět, ne-li zevnitř. Nezávidím velkým firmám, když má vedení kupovat mašinu a vybírá to jen podle ceny, protože například u crossflow filtrů je tolik možností, co si můžete vybrat. On ten crossflow filtr za 600 tisíc vypadá skoro stejně jak za dva miliony a řeknete si, že ten prodejce je vydřiduch, když chce o jeden a půl milionu víc. Když si to ale rozpitváte, co ta mašina umí a co umí druhá a neposuzujete to jen podle toho, co vidíte na fotce. Anebo když to posuzujete podle výkonů, tak oni vám tam píšou od-do a pak když filtrujete kalné víno, spadne vám průtok na 400 litrů za hodinu a s tou mašinou za půl dne nic neuděláte.  Takže z technologického hlediska je v dnešní době obtížné správně vyhodnotit nabídku. Někdy o 20, 30, nebo i o 40 % dražší nabídka může být ve skutečnosti ta levnější.

Jaké máte zkušenosti s kvalitou poprodejního servisu?  Dodržuje dodavatel technologie to, co bylo slíbeno před prodejem?

Jsou firmy, které vám slíbí servis, ale když pak nastane problém, čekáte třeba i čtyři týdny, než přijde součástka z Itálie. To je pro vinaře v sezóně strašně dlouhá doba. Proto pokud je to možné, preferuji českou firmu.  Pro nás je velmi podstatné, že vaše firma sídlí v centru vinařství. Když se rozhodnu, že chci svíčky, tak zajedu k vám do firmy a za 20 minut je mám. To je pro mě velké plus. A navíc, když jsem našel vaši firmu, která mi nabídla servis od začátku až do konce, kde ho berou jako samozřejmost, tak jsem byl mile překvapen. Uvedu příklad: po půl roce, kdy jsme nelahvovali vína, se nám nedařilo rozjet čerpadlo. Zavolal jsem o půl čtvrté odpoledne k vám do firmy a ještě ten den se tady zastavil servisní technik. Nahrál nám software, a když jsem se ho ptal, kolik to bude stát, řekl mi, že je to v rámci servisu zdarma. Samozřejmě mi to udělalo radost. Nejde jen o to, že si nic nevzal, ale především, že se o zákazníka tak staráte - tedy, co jste slíbili, to platí. 

Co Vás přesvědčilo používat naše svíčky na koncovou filtraci a ne levnější od konkurence?

Impulzem pro náš přechod na mikrosvíčky Parker DH, byly problémy se svíčkami, které jsme používali před tím. Ty nevykazovaly takovou účinnost a životnost. Odešly po půl roce provozu. Byly to levnější svíčky a měly horší kvalitu. Svíčky od Parkera jsme teď měnili po dvou letech i přesto, že tlak, účinnost i stabilita byla perfektní.  Jednoduše jsme dospěli k tomu, že ty svíčky odvedly dostatek práce a v podstatě se už zaplatily, tak jsme si řekli, že to víno si zaslouží nové svíčky a pro jistotu je po dvou letech vyměníme. ■

 

Vinařství Vajbar

http://www.vinarstvivajbar.cz/