Oceňované vinařství Angel Wines: Suché víno je jako nahá žena. Musí být dokonalé
Máte malé vinařství a toužíte získat ocenění na celosvětové soutěži vín? Všechno jde… Vladimír Turčan z Angel Wines proměnil vášeň pro víno a investice do technologií filtrace od Bílek Filtry ve dvě stříbra na pařížském Vinales Internationales 2017.
Devětapadesátiletý Turčan žije s rodinou v Želiezovcích na jižním Slovensku. Část rodinného domu na okraji obce přetvořil v roce 2014 na malé vinařství s výrobní kapacitou 45 000 litrů ročně. Jeho výběrová vína od té doby sklízejí ocenění na vinařských soutěžích. Stříbrná medaile pro Pinot Blanc 2016 pozdní sběr a Dunaj 2015 ve výběru z bobulí na pařížském Vinales Internationales 2017 jsou dosavadním vrcholem, kterým se nemohou pochlubit ani mnohá o hodně větší vinařství.
Kromě úspěchů mě okamžitě zaujal název vašeho vinařství. Jak vznikl?
Důvody jsou osobní – před pár lety mi zemřel 33letý syn. Tato tragédie byla impulzem uskutečnit dlouholetý sen a přestavět část domu na sklepní hospodářství. Říkám proto, že naše vína vybírají andělé.
Obživu vám zajišťuje štěrkovna poblíž Želiezovce. Nerosty, štěrky a kamenivo mají k výrobě vína poměrně daleko. Má vinařství ve vaší rodině tradici?
Víno u nás rodinnou tradici nemá. Tak nějak jsem ale vždy chtěl vlastnit vinohrady a vyrábět víno. Přemýšlel jsem nad tím už ve svých osmnácti letech, kdy jsem snil o cestě do Kalifornie nebo na Nový Zéland.
Vladimír Turčan ve sklepě svého vinařství Angel Wines
Vaše sny se pomalu plní – dcera se vám vdala v Austrálii a váš italský zeť provozuje úspěšnou síť restaurací zabývající se konceptem meat & wine (maso & víno, pozn. red.) a Italian street kitchen (italský fast food, pozn. red.).
V Austrálii je vinařství na neskutečné úrovni – zeť mi ukázal vinařství ve státě Victoria poblíž Melbourne. Nesmírně mě to inspirovalo, především co do podoby moderního vinařství. Od té chvíle jsem chtěl mít přízemní vinařství, žádné schody do sklepa nebo do patra. Vše na jednom patře. Ochutnal jsem řadu dobrých vín v kombinaci s pokrmy a zapamatoval si, jak to má chutnat, jak se má víno a jídlo snoubit. Samozřejmě mi se snoubením pomohl právě zeť. Od té chvíle jsem byl rozhodnutý dělat vlastní vína. Zvláště poté, co jsem na Slovensku šel do obchodních řetězců a nenašel víno, které by se dalo pít.
Bez vinařských zkušeností by to ale nešlo. Kdo vám poradil v začátcích?
Jeden můj kamarád Krupinčan Ján Mohyla dělá víno. Zeptal jsem se ho, zda by mě to naučil. O výrobu vína jsem se tedy začal seriózně zajímat ve svých 53 letech v roce 2011. Je to velmi pěkný koníček, jen je čím dál náročnější. Nechtěl jsem budovat nové prostory, tak jsem předělal skladové prostory u domu – zvedl střechu na čtyři metry, aby se do místnosti vešly nerezové tanky. S vínem mi pomáhá také Ing. Štefan Ailer, Ph.D., který mimo jiné píše anotace k vínům.
Jakým směrem jste se rozhodl své vinařství vést?
Od začátku jsem věděl, že chci menší vinařství, které bude vyrábět méně vína vyšší kvality. Cílem je prodávat vína zákazníkům, kteří ocení kombinaci vína a jídla, tedy gastro a snoubení.
Svíčkový křemelinový filtr FKS 1 (vlevo), sklepní hospodářství vinařství Angel Wines (vpravo)
Zbudovat vinařství od nuly musí být finančně náročné.
Když nemáte jako vinař historii, banka vám neposkytne úvěr. Musel jsem tedy prodat druhý dům a zbytek dotuje moje firma se štěrky. Jsou to zdaněné peníze, z dotací jsem nedostal ani cent. Technologie tedy kupuji podle toho, kolik mám peněz. Zakryji se jen tak, jak mě peřina pustí.
V Česku i jinde je poměrně běžné, že vinařství vlastní jen málo vinohradů nebo žádné a surovinu vinař kupuje od pěstitelů révy vinné. Na Slovensku se tento model zatím u tradičních vinařů nesetkává s vlídným přijetím.
Je to bohužel tak. Ale moje vinařství je důkazem, že i bez vlastního vinohradu vinař může vyrábět světová vína. Já s vínem začal poměrně pozdě a těžko jsem první peníze mohl investovat do půdy. Až budu vínem vydělávat, chci investovat do vinohradů. Máme tu štěrkovny, které až se vytěží, můžeme je rekultivovat a založit tam vinohrad…
Od koho tedy kupujete surovinu?
Hrozny nakupuji od místních z regionu Strekov a Jasová, které mají dobré jméno. Zaměřuji se na omezený počet odrůd – Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Veltlínské zelené, Tramín červený, Chardonnay, Dunaj a Cabernet Sauvignon. Oceňovaná rulanda je od jediného dodavatele, který o ni skvěle pečuje, hrozny jsou vždy zdravé a z našich úspěchů má radost.
Jakým způsobem dopravujete hrozny do vinařství?
Mám chladírenské auto na 5 tun suroviny. Hrozny vozím v bedničkách po 15 kilogramech, ale dávám do každé jen 13 kg hroznů. Díky chlazení by surovina mohla cestovat i 2 až 3 dny.
Jaké další technologie využíváte?
Mám lis Wottle s kapacitou 2 600 litrů. Není to největší lis, ale je kvalitní. Využívám tanky s řízeným kvašením ovládané počítačem. Lahvovací linku si pronajímám, buď od moravské, nebo rakouské firmy. S cenou asi 20 centů na lahev se tento náklad ztratí.
Diplom udělený Angel Wines za dvě stříbrné medaile na pařížském Vinales Internationales 2017
Předpokládám, že jsou vaše vína vhodná pro archivaci.
Dělat vína na zrání, nebo pro rychlou konzumaci – to je dilema. Vína připravuji technologií pro delší zrání: Po pomletí hroznů jdou do odkalovačky, síru přidávám až po odkalení. Musím ale přiznat, že jsme zatím všechno prodali a vypili, na archivaci nezbylo.
Ležela oceněná vína Rulandské bílé a Dunaj na dřevěných sudech?
Rulanda nikoli, ale Dunaj ano, v dřevěných sudech značky Doreau Tonneliers. První šarže Cabernet Sauvignon ze sudů bude příští rok.
Důležitou a finančně náročnou volbou je ve vinařství výběr filtrační technologie.
V roce 2014 jsem ještě nelahvoval, takže mi stačil malý hobby deskový filtr. Později jsem velmi zvažoval, zda pořídit cross-flow, nebo křemelinovou filtraci. Ale protože mým cílem byla suchá vína a věděl jsem, že díky absenci cukru nebudu muset zastavovat kvašení, rozhodl jsem se pro svíčkový křemelinový filtr FKS 1. A když už křemelinu, tak od Bílka.
To zní jak dobrý slogan. Co vás vedlo k tomuto závěru?
Myslím, že v této oblasti nemá konkurenci. Vycházel jsem ale samozřejmě ze zkušeností. Mám kamaráda zkušeného sklepmistra, kterému jsem řekl, že zvažuji svíčkový křemelinový filtr od Bílka. On řekl, že mi to schvaluje, že je to dobrá volba.
Právě tato 2 vína byla v Paříži oceněna stříbrnými medailemi
V čem vám křemelina vyhovuje?
Cross-flow filtrace je dobrá na sladší vína, ale suché víno je jako nahá žena, musí být dokonalé. Hořkost nemůžete schovat za cukr atp. Křemelina se mi v tomto smyslu líbí. Ze začátku to pro mě bylo dost složité, protože nejsem úplně technický typ. Pomáhal mi s tím kolega, nějak jsme to zvládli a dokázal jsem se to naučit. Dokázal jsem udělat deset tisíc litrů na jedné křemelině a okamžitě to víno dostalo parádní chuť a jiskru.
Jak hodnotíte jednání a služby společnosti Bílek Filtry?
Velmi se mi líbilo, že mi poslali technika, kterého zaplatili, a ten byl přítomen při první filtraci. Dohlížel, jestli to děláme správně. Předpokládám, že něco podobného bych nemohl očekávat třeba od italské firmy.
Můžete porovnat finanční náročnost provozu deskové a svíčkové filtrace na křemelinu?
Kvalitní desky jsou velmi drahé, provoz deskové filtrace byl tedy o hodně dražší.
Doporučil byste zařízení od společnosti Bílek Filtry i dalším vinařům?
Na základě vlastní zkušenosti ano – je to velmi precizně zpracovaný výrobek, sváry i další prvky jsou dokonalé. Nejdůležitější ale je, že je filtrace funkční.
Vinař Vladimír Turčan se svou rodinou
Kdo je pro vás mezi vinaři největší inspirací?
Moravské Vinařství Horák. Vyrábí asi padesát tisíc litrů, ale dokáže dělat neskutečnou kvalitu. Už delší čas se k nim chystám na návštěvu. Líbí se mi moravská vína, zvláště ta z hroznů kolem Pálavy, tam bych od někoho chtěl nakoupit ryzlinky.
Po třech letech máte velkou sbírku ocenění z vinařských soutěží. Co bylo vaší motivací v oblasti vinařských soutěží?
Víno dělám tak, aby mi chutnalo. Chtěl jsem ale vědět, jak bude chutnat profesionálům. Postupně jsem začal vyhrávat v lokálních soutěžích, i takových, které pořádaly místní spolky. Teď jsem poprvé poslal víno i do zahraničí – tři vína do Paříže jsem balil s malou dušičkou. O to šťastnější jsem byl, když byla dvě ze tří vín vysoce oceněna.
Za kolik prodáváte lahve vašich vín?
Cena se pohybuje od 6 do 15 eur za lahev.
Máte nějaké odezvy na úspěch vašich vín?
Když jsem přišel do jedné prodejny pro etiketovačku a představil se jako vinařství Angel Wines, majitel hned: ‚Á, to jste vy! Četl jsem o vás, ale vaše víno nikde neviděl. Jak vaše vinařství funguje?‘ Bylo to příjemné.
Zaujaly mě vaše netradiční viněty. Kdo je jejich autorem?
Štefan Novotný z Kremnice, který mi dělá i logo.
Jaké jsou vaše další plány?
Jednoho dne bych chtěl dělat vlastní cuvée, které zákazník vždy pozná. Letos vyrobíme první šarži. Musíme si být jistí, že víno bude každý rok chutnat stejně. Dále chci dělat šampaňské, metodou champagne z Rulandského bílého nebo Chardonnay v objemu 1500 litrů. Máme i větší plány se zetěm – celkem čtyři rodiny koupily půdu na ostrově Lombok v Indonésii, kde chceme zbudovat turistický resort, který zastřeší naše víno.
------------------------------------------------------------------
Vladimír Turčan
1958 narozen v Kremnici
žije a podniká v Želiezovcích
2011 zabývá se výrobou vína
2014 založil vinařství Angel Wines
2017 Rulandské bílé a Dunaj získaly stříbrnou medaili na Vinalies Internationales Paris 2017
Webové stránky vinařství: http://angel-wines.sk/