Vajbar: Plnění bag-in-boxů se neobejde bez kvalitní přetlakové mikrofiltrace

Vajbar: Plnění bag-in-boxů se neobejde bez kvalitní přetlakové mikrofiltrace

Vinař Bronislav Vajbar po úpravě Vinařského zákona rozšířil nabídku vinných obalů o bag-in-boxy a sklep o plnící kolonu doplněnou o přetlakovou mikrofiltraci.

Vajbar ročně do bag-in-boxů naplní více než milion litrů vína, může se tak podělit o řadu zkušeností. Kolona pro plnění moderních obalů spojujících plastový vak a papírový box se podle vinaře neobejde bez kvalitní přetlakové svíčkové mikrofiltrace. Stejně jako další koncové filtrace pochází nový přírůstek od společnosti Bílek Filtry z Josefova.

 

Jak hodnotíte zavedení nového Vinařského zákona, který mimo jiné vedl vinařství k technologickým inovacím, zejména výměně KEG sudů za bag-in-boxy, či jiné obaly?

S aktualizací Vinařského zákona jsme se do problematiky zakousli, abychom splňovali vše, co zákon přikazuje. Uvidíme, jak budou státní orgány kontrolovat, zda vinaři zákon dodržují. Mám pocit, že to zatím není důsledné. Co se týká kvality vína, díky novému zákonu se zvýšila, falšování je de facto nulové, legalizace prodeje prostředí zkultivuje. V našem případě bylo jasné, že budeme víno plnit do 3, 5, 20litrových obalů bag-in-box tedy nemalé investice.

 

Prvním krokem musel být výběr vhodné plnící linky. Jak jste ji vybírali?

Vybrat vhodný monoblok bylo velmi složité – nakonec jsme zvolili výrobek společnosti Technibag. O to snazší potom bylo vybrat mikrofiltraci, která nutně musí předcházet plnění. Spousta vinařů si myslí, že vína, která lavhují do jiných než skleněných obalů, není třeba koncově, nebo dokonce vůbec filtrovat. To je velký omyl. Vinař si může říci, že dosud plnil v KEG sudech a zatím se nic nerozkvasilo. Jenže KEG byl přetlakový, takže si ani zákazník ani obsluha nemuseli všimnout, že se víno rozkvasilo. Když se ale začne nafukovat sáček v bag-in-boxu, je zákazník okamžitě a oprávněně nedůvěřivý.

sklep vinařství Vajbar

Proč jste se rozhodli právě pro filtraci od Bílek filtry?

Je to jednoduché – veškeré víno ve Vinařství Vajbar jde ve finální filtraci přes mikrosvíčky od pana Bílka. Stejně tak veškerá sanitace je přes CIP stanice od téže firmy. My koncovou mikrofiltraci považujeme za nezbytnou, proto jsme s panem Františkem Bílkem za společnosti vymysleli nejlepší technologii tak, aby nám vyhovovala kapacitně, sanitačně i údržbově, přitom v nejvyšší kvalitě.

 

V čem konkrétně jste měli výběr filtrace zjednodušený?

V tom, že jsme věděli, na koho se obrátit. Se společností Bílek Filtry máme nejlepší zkušenosti a prioritou pro nás byla dostupnost zařízení, jeho kvalita a jednoduchost ovládání. Vše šlo v rychlém sledu tří měsíců od nápadu k realizaci. My i pan Bílek jsme dokázali dodržet termíny, přetlaková mikrofiltrace byla dokonce dodána v předstihu.

 

V čem je specifikum koncové mikrofiltrace pro plnící linku na bag-in-boxy?

Vinař si musí uvědomit, že je přítomen přetlak a velké množství vína. Nutno říci, že mám vyzkoušeno i plnění bag-in-boxů bez přetlakové mikrofiltrace – to ale ošidíte zákazníka i sebe. Tlakové rázy totiž způsobují, že jednou máte v 20litrovém obalu 19.4 litru, a když točíte z plné nádrže, je to klidně 20.2 litru. Může vás pak zastavit České obchodní inspekce a máte problém – uvádíte zákazníka v omyl. Kolísání při plné a prázdné nádrži bylo podle našich testů až tři čtvrtě litru, což potvrzují i další vinaři, kteří z 200 litrů naplnili pouze 9 a půl dvacetilitrových bag-in-boxů. Mikrofiltrace dávkuje přesně, ať je v tanku 10 tisíc litrů, nebo 110 litrů.

mikrofiltrace vína před bag-in-box plničem ve vinařství Vajbar

Přetlakovou mikrofiltrací, která doplňuje plničku bag-in-boxů, u vás prošlo už asi milion litrů vína, jak se osvědčila?

Po celo dobu filtrujeme bez poruchy. Co by se ostatně mělo kazit, vše je z kvalitního nerezu, sváry jsou perfektně udělané, jako bývalý strojař můžu posoudit, že nejsou pórovité. Jediné, co si hlídáme je test integrity u filtračních svíček, které podléhají běžnému opotřebení a mají životnost rok či dva. Plně spoléháme na svíčky DH Hunter, které vynikají kvalitou. Plněná vína vždy musí být patrčině připravena – čistá. Filtrace už je jen policajt.

 

Když bylo jasné, že budete plnit bag-in-boxy, zvažovali jste i jiné cesty?

Než jsme se rozhodli, na chvíli nám skočila myšlenka pasteru, nebo chemické stabilizace sorbanem nebo jinou látkou. Rychle jsme dospěli k tomu, že v dnešní vyspělé technologii by to byl velký krok zpátky. Rozhodli jsme se jít cestou odfiltrování všeho, co ve víně nechceme. Aby bylo víno čisté bez chemických přípravků, ač jsou povolené.

 

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody bag-in-boxů?

Vždy plníte do sterilního sáčku, což se u sudů nikdy nemohlo stát, protože se nedalo spolehnout na jejich absolutní čistotu. U sáčků od společnosti SmartFit Kappa máme zaručenou sterilitu a každé víno je plněno do nového sáčku. To považuji za velký pokrok ve vinařství. Když jsem totiž procházel různá vinařství, kvalita čištění KEG sudů byla velmi kolísavá. Někdo umýval teplou, někdo studenou vodou, málokdo to sanitoval párou nebo hydroxidem.

plnička bag-in-box vinařství Vajbar

Jak jste vybírali sáčky?

Zkoušeli jsme řadu typů, protože k dokonalému naplnění v sáčku nesmí být takřka žádný vzduch. Troufnu si říci, že jsme na trhu jedni z mála, kteří o problematice ví vše. Než jsem zakoupil plnící linku, byl jsem na veletrzích ve Francii, v Itálii, navštívil závody, kde plní do bag-in-boxů, ptali se jaké mají problémy, kam to vyvážejí, jak to putuje na kamionech.

 

Jak často zařízení kalibrujete?

Před každým pracovním dnem se mašina kontroluje a kalibruje, jestli to, co je nastaveno v digitálním módu odpovídá i realitě. Někdo si řekne, že je to zbytečné, ale při našem režimu plnění tří, pěti a 20litrových bag-in-boxů je to nezbytné.

 

Jak na novinku reagují ostatní vinaři?

Na naši plnící linku se byla podívat spousta vinařů a k mému údivu se všichni ptali, co linka stojí, jak se to plní a kdo by jim ji dodal. Málokdo přemýšlí o koncové filtraci. Můžete ale mít linku jakou chcete, ale pokud nebudete mít dobrou filtraci před plničkou, ani ta nejlepší vám nepomůže. My šli obráceně –  vymýšleli filtraci a až potom ji slaďovali s plnící linkou. Čtyřem vinařstvím u nás plníme bag-in-boxy službou.

Bag-in-boxy naplněné vínem

Jak výběr kolony hodnotíte zpětně?

Za dobu asi 11 měsíců můžeme říci, že to byl krok dopředu a správným směrem. Na desítky tisíc naplněných bag-in-boxů jsme měli jen pár reklamací typu natržený sáček či špatný obal. A to letos víno zažilo extrémy – doprava po Praze při teplotách 35 – 40 stupňů Celsia byla největším testem.

 

Kolik jste za zařízení zaplatili?

Celý plnící monoblok s lepícím systémem náš přišel na 6,5 milionu korun. Pro vinařství naší velikosti je to značná částka, ale věříme, že bag-in-box má budoucnost. Čísla nám ostatně ukazují, že si koncoví zákazníci zvykli a nejvíce se prodává 3 a 5litrový obal. Vinaři by se ceny filtrace neměli zaleknout, ač si za stejné peníze koupí velmi slušné auto. Co vám ale pomůže dobré auto na dvoře, když budete mít rozkvašená vína.

 

Bronislav Vajbar

  • 1975 narozen v Rakvicích
  • mezi koníčky patří pilotování letadla a dálková cyklistika (Praha-Barcelona, Praha-Atény atp.)
  • má dva syny

 

O vinařství Vajbar

  • 27zaměstnanců
  • 52 ha vinic
  • 300 000 lahví přívlastkového vína
  • 2 miliony litrů vína ročně celkem

 



Fotogalerie

sklep Vinařství Vajbar Bronislav Vajbar v jeho sklepě s nerezovými tanky Barikové sudy ve Vinařství Vajbar Poloautomatická mikrofiltrace vína před plněním do bag-in-box obalů Logo Bílek Filtry na mikrofiltrační stanici Plnička bag-in-boxů Plnění bag-in-box obalu bag-in-box obaly expedice ve Vinařství Vajbar Bag-in-boxy naplněné vínem ve Vinařství Vajbar Bronislav Vajbar na recepci svého vinařství Zahrádka ve vinařství Vajbar Budova Vinařství Vajbar Bonislav Vajbaj u mikrofiltrační stanice od Bílek Filtry