Proč a v jakém případě filtrovat české pivo?
V tomto článku, který byl původně sepsán a publikován společně s dnes již zesnulým šéfredaktorem časopisu Pivo Bier & Ale, Pavlem Borowiecem, se zamýšlíme nad tím, jak pracovat s filtrací piva českého typu a kdy má filtrace pro pivovar smysl a kdy ne. Slogan „Naše pivo prodáváme nepasterizované a nefiltrované!“ se během posledních let zařadil mezi nejpoužívanější věty v marketingu pivovarů napříč Evropou a silně rezonuje jak mezi konzumenty piva, tak i pivovary.
PřečístVše, co potřebujete vědět o mikrofiltraci piva
Přinášíme první ze série článků, které jsme napsali s redakcí časopisu Pivo Bier & Ale a které si můžete přečíst na našem webu zcela zdarma. V aktuálně publikovaném článku podrobně mapujeme možnosti studené mikrobiální stabilizace. Pivovarníci pečlivě vybírají a ladí charakterové složky piva tak, aby jejich značka měla jedinečné a osobité vlastnosti. Řadí k nim zbarvení, jiskrnost a chuť. Její složky v podobě hořkosti a sladkosti by v důsledku ošetření mikrobiologickou filtrací (stabilizací) měly zůstat beze změny. Při rozhodování o způsobu plnění piva do lahví a sudů musí pivovar zajistit u hotového produktu, který opouští brány pivovaru, mikrobiologickou stabilitu a to pomocí pasteru nebo mikrofiltrace, které v tomto článku do hloubky věnujeme.
Bílek Filtry jde cestou větší automatizace a přívětivějšího uživatelského rozhraní
Česká společnost Bílek Filtry, s.r.o., která se více než 20 let zabývá výrobou a instalací průmyslových filtrů a sanitačních stanic CIP převážně pro potravinářský průmysl, se stále více zaměřuje na vývoj chytrých filtračních zařízení. Přitom automatizace filtrace s výjimkou největších provozů ještě donedávna stála docela stranou. Automatizovaly se výrobní linky, ale filtrace byla poněkud opomíjená. V posledních letech se však trend začíná otáčet.
PřečístNezastupitelná úloha sanitační technologie CIP ve vinařství
V dnešním sklepním hospodářství je kladen důraz na moderní technologie. Hlavním motivem je konkurenceschopnost - výroba prvotřídního vína bez nežádoucích výkyvů kvality. Navzdory tomuto trendu, jednu technologickou oblast přece jen vinařský sektor ještě stále dost opomíjí. Jsou to zařízení pro sanitaci, dezinfekci a sterilizaci procesů a v konečném důsledku čistotu celého výrobního provozu. Přitom většina vinařů souhlasí s tvrzením, že čistota je základem pro docílení vynikající kvality vína.
PřečístCo je kvalitní filtrace vína?
Pojem „kvalita filtrace vína" je velmi široký ve svém obsahu jednotlivých konkrétních parametrů. Asi nejběžnější představou každého vinaře o vyfiltrovaném víně je, že by mělo být čisté. Jaká čistota je ale uvažovaná? Mělo by být čisté odvisle od jeho stavu připravenosti k filtraci a předpokládaného následného kroku jeho zpracování. To znamená, že ne každý filtrační proces bude se stejným výsledkem. A také ke každé jednotlivé aplikaci budeme muset přistupovat rozdílně.
PřečístTrvanlivost piva a jeho stabilizace – ve vztahu k filtraci
Trvanlivost piva, z hlediska její fyzikální podstaty a příčin, není jednoduše dosažitelná - je odvislá od mnoha faktorů celého procesu výroby a expedice piva. Snahou pivovarníků je, víceméně, zajištění co nejdelší trvanlivosti - s minimálním negativním dopadem na kvalitu a chuť piva. V tomto článku se pokusíme ve stručnosti jednotlivé faktory popsat ve vztahu k filtraci.
PřečístPoužitím předfiltrů Paker DH snížíte náklady až několikanásobně
Firma Bílek Filtry se zabývá optimalizací filtračního procesu mnoho let a svým zákazníkům doporučuje před koncovou membránou využívat předfiltrační elementy. Při použití předfiltru není element pro koncovou filtraci (tzv. "policajt") zatěžován hrubšími časticemi, ucpává se mnohem pomaleji a jeho životnost významně roste. V předešlých letech společnost dodávala zákazníkům elementy několika značek, proto měla jedinečnou možnost porovnávat jejich výsledky v reálných podmínkách.
Proč po 20 letech zkušeností s několika značkami nabízíme již pouze filtrační svíčky Parker DH?
Filtrační svíčky(elementy) prodáváme a instalujeme již od roku 1994. Za tu dobu jsme si vyzkoušeli celou řadu značek filtračních svíček, včetně těch nejdražších. S narůstajícími zkušenostmi jsme postupně opouštěli jednoho výrobce po druhém a dnes již dodáváme pouze svíčky Parker DH. Proč tomu tak je, v krátkosti shrnuje tento článek.
PřečístSeriál o filtraci vína: díl čtvrtý - Desková filtrace
V předchozích dílech věnovaných filtraci jsme si řekli o tom, co všechno se ve vinařově praxi filtruje. Rozebrali jsme hrubou filtraci, kalolisy rámové, plachetkové a rotační vakuové. Dále pak i křemelinovou naplavovací filtraci. Dnes se řekneme něco o filtrech deskových, které jsou v českém a slovenském vinařství stále nejrozšířenějším typem filtru.
PřečístSeriál o filtraci vína: díl třetí - Křemelinové naplavovací filtry
Princip křemelinové naplavovací filtrace je už dán slovem „naplavovací“. Na pevnou naplavovací přepážku (síto, svíčka, nebo plachetka) se naplaví suspenze křemeliny smíchané s vínem a vytvoří filtrační vrstvu, přes kterou je víno následně filtrováno. Tato filtrační vrstva je na začátku filtrace silná asi 2-3 milimetry, podle typu použitého filtru. Nesmírnou předností naplavovací filtrace je možnost tuto přepážku během filtrace zvětšovat, respektive zvyšovat její výšku a tím zvětšit kapacitu filtru.
Přečíst